Allen Bradley 1606XL240DR
Allen Bradley 1606XL240DR
Allen Bradley 1606XL240DR
Allen Bradley POWER & CONDITIONING - Power SuppliesDESCRIPTION N + 1 REDUNDANT CAPABLE 240W 24VDC 10A
Product Description
PRODUCT HIGHLIGHTSInput voltage: 115V/230V AC 1-phaseOutput voltage: 24V DCOutput current: 2.5A to 10AEach system requires two redundant power suppliesOne unit acts as a reserve so that if the primary unit fails the output current can still be delivered from the remaining unitAn integrated diode coupling prevents a non-functioning unit becoming a load to the remaining units